You are currently viewing Уеб сайт или страница в социалните мрежи: кое е по-добро за бизнеса?

Уеб сайт или страница в социалните мрежи: кое е по-добро за бизнеса?

Сайт или страница в социалните мрежи

Пред тази дилема се изправят повечето предприемачи, когато започват собствен бизнес: струва ли си да създадат свой уеб сайт или могат да се ограничат до група/страница в социалните мрежи. Каква е разликата между тези два инструмента на дигиталния маркетинг по отношение на бизнеса? Нека да разберем дали има оптимално решение и какво е по-добре да изберем – уеб сайт или страница в социалните мрежи.

Какво прави уеб сайта различен от социалните мрежи и кои са ключовите моменти за бизнеса

  1. Собственост

Групата или страницата в социалната мрежа само условно принадлежи на създателя си. Всъщност тя, както и цялата мрежа, е собственост на разработчици, инвеститори или други. Сайтът принадлежи на собственика на бизнеса и зависи само от неговите решения.

  1. Разпространение

Основното място за популяризиране на уеб сайтовете са търсачките, а за страниците в социалните мрежи – в секцията новини вътре в тях. Следователно инструментите и възможностите за привличане на клиенти са различни.

  1. Целева аудитория

Изборът на потребителите за „местообитание“ в Интернет до голяма степен зависи от техните лични предпочитания, навици, желания, възраст, професия, натовареност, цели и други детайли. Това е важно да се помисли, преди да решите кое е най-доброто за вашия бизнес – уеб сайт или страница в социалните медии.

  1. Финанси: разходи и приходи

Инвестициите в разработването на уеб сайт и създаването на група в социалните мрежи могат да се различават няколко пъти. Няма ограничение за финансови инвестиции в сайта, това зависи само от целите, въображението и възможностите на собственика. За много предприемачи бюджетът за реализация на бизнес проект в социалните мрежи се изчерпва само за достъпа до Интернет. Рентабилността също често се определя от това какъв ресурс – уеб сайт или социална мрежа – се използва за печалба.

  1. Анализ

Собствениците на сайтове получават данни за трафика, поведението на потребителя, конверсии и други параметри от аналитичните услуги, предоставяни от търсачките или с помощта на специализирани инструменти. Собствениците на страници в социалните мрежи могат да използват отчетите, предоставени като информационна база от самата социална мрежа.

От тези 5 точки следва основният набор от плюсове и минуси за развитието на бизнеса чрез създаване на собствен уеб сайт или чрез страница в социалната мрежа. Нека ги разгледаме.

 

Социални мрежи: предимства и недостатъци за бизнеса

 

Ползи от създаването на бизнес страница в социалните мрежи

 

  1. Минимални изисквания и разходи за изграждане

Социалните мрежи не изискват специални финансови инвестиции от предприемачите. Въпреки че и тук има опции за харчене на пари – например с използването на реклама. За да създадете страница, не е нужно да изучавате програмиране, да проектирате в детайли или да имате професионални умения. Достатъчно е да се следват подробни и разбираеми инструкции, за да се подготви бизнес страница буквално за няколко минути. Това означава, че потенциално можете да започнете да печелите в деня, в който я създадете.

  1. Лесно използване

Добавянето на елементи и редактирането се извършват бързо и без нужда от специалисти.

  1. Скорост на разпространение на информация

Публикуваната информация се появява незабавно в емисията на последователите. Като се има предвид нагласата на целевата аудитория, която в социалните мрежи е готова да получава информация и да я споделя, можете да разчитате на бързо уведомяване на потребителите.

  1. Откритост и лекота на изграждане на взаимоотношения

Потребителите в социалните мрежи са отворени за комуникация, охотно коментират съдържание, използват чатове. Качените в мрежата публикации и продукти получават по-бърз отговор, ако са таргетирани правилно. Социалните мрежи се различават от уеб сайта по начина, по който се води комуникацията между клиенти и собственици на бизнес. В мрежата тя е по-неформална, присъстват повече емоции, изразени както с думи, така и с емотикони, и това помага за по-бързото изграждане на доверие.

  1. Комфорт за потребителите

Потребителите в повечето случаи са доволни от функционалността на избраната от тях социална мрежа и се чувстват комфортно в нея. Те знаят как да оценяват, коментират, публикуват или запазват публикация, да се абонират за страница, да се свържат с нейния собственик и др. Действията са ясни и познати, а използваемостта на мрежата и нейните общности не причинява дискомфорт и желание да се напусне страницата.

Недостатъци на бизнеса в социалните мрежи

  1. Несигурност и зависимост от разработчиците

Съдбата на общностите и потребителите на социална мрежа е в ръцете на администраторите, разработчиците и нейните собственици. Те трябва да решат как ще се развива този уеб ресурс. Ако те променят условията за използване, ще трябва да ги следвате. Ако дадена социална мрежа престане да съществува, тогава всички създадени в нея страници, общности, чатове и други елементи ще бъдат недостъпни.

  1. Еднородност и ограничени услуги

Всички бизнес страници, създадени в рамките на една и съща социална мрежа, изглеждат еднакво и предлагат на потребителите приблизително еднакъв набор от елементи. Тук не могат да се прилагат специални функционални или дизайнерски трикове. Всички предприемачи имат достъп до едни и същи услуги. Няма да можете да инсталирате и външни приложения.

  1. Ограничена аудитория

Социалните мрежи, както всеки уеб сайт, имат своя собствена целева аудитория. Когато се промотира сред  дадена общност, ще бъде възможно да се влияе само върху нея. Това прави използването на страници в социалните мрежи напълно неефективно за много компании, чиито потенциални клиенти не са техните последователи.

  1. Тематично ограничение

Социалните мрежи не са подходящи за всички сфери на бизнеса. Най-подходящите тук са относително евтини продукти, които не са технически сложни или специфични. Тук също няма B2B сътрудничество.

  1. Не са подходящи за големи транзакции

Социалните мрежи ви позволяват да добавяте продукти и дори да настроите начин на плащане. Но големи сделки, включващи продължителни преговори, поетапно фактуриране, големи плащания и т.н., не се правят тук. Всички тези операции изискват не само наличието на допълнителни бизнес инструменти, но и други взаимоотношения, за които социалните мрежи са „несериозни“.

  1. Недостатъчно данни за анализ

Статистиката, предоставена в социалните мрежи, е оскъдна. Тя се отнася до някои от личните характеристики на потребителите – възрастова група, регион и ефективност на страницата (нови абонати, харесвания и т.н.) за определен период от време. Тази информация не е достатъчна за изработване на пълноценна стратегия за развитие.

  1. Хакери и спам

Въпреки активните усилия на разработчиците за борба с измамниците, личните страници и общностите в социалните медии редовно биват атакувани от тях.

Ползи и недостатъци от притежаването на уеб сайт

 

Ползи на уеб сайта за бизнеса

 

  1. Права на собственост

Собственикът на сайта е свободен да използва всякакви елементи и да изпълнява всякакви идеи за дизайн и функционалност, ограничени само от технически възможности. В същото време решенията зависят само от неговата воля, цели и желания.

  1. Неограничено използване на услуги

За да изглежда сайтът и да функционира по начина, по който собственикът му е предвидил, можете да използвате всякакви услуги.

  1. Индивидуален дизайн и функционалност

Тази характеристика следва от предишните две и играе много важна роля за промоцията и успеха на бизнеса. В същото време конкурентната борба достига съвсем различно ниво, когато към ценовия компонент, качеството на продукта и услугата се добавя още един „силен играч“ – информационното съдържание, функционалността и удобството на уеб ресурса от гледна точка на потребители и търсачки – важен фактор за SEO. Тук в случая е от значение и изборът на квалифицирано уеб студио, на което да се възложи изработката на сайт

  1. Продължителност на ефекта от промоцията

Мерките, предприети за увеличаване на позициите в резултатите от търсенето, увеличаване на трафика, реализации и постигане на други цели, обикновено са дългосрочни. Следователно ефективността на тяхното използване обикновено е по-висока.

  1. Широко покритие на аудиторията

Собственикът на сайта може да работи с потребители на цялото интернет пространство, а не само на която и да е част от него. Целевата аудитория е ограничена само по нейно искане и зависи от междинните и крайните цели, характеристиките на самата компания и бизнес нишата.

  1. Ефективeн анализ

Услугите на търсачките предоставят много полезна информация за различни параметри. На негова основа можете да изградите стратегия за SEO оптимизация, да изберете политика за развитие и да правите прогнози. Услугите за външен анализ също предлагат допълнителни данни и възможности.

  1. Универсалност

Вашият собствен уеб сайт като интернет платформа за развитие и генериране на доходи е подходящ за всякакъв вид бизнес. Чрез него можете да достигнете до желаната целева аудитория, да продавате различни продукти и да разпространявате всякаква информация, с изключение на забранената от закона. Уеб сайтът е познат инструмент за правене на бизнес в B2B сектора.

  1. Не ограничава размера на транзакцията

Сайтът е подходящ за продажба на продукти с висока стойност, било то бижута, недвижими имоти или космически кораби. По принцип няма ограничения за размера на предложената транзакция.

Недостатъци на притежаването на уеб сайт за правене на бизнес

  1. Размер на инвестицията

Дори и най-простият сайт тип визитка изисква инвестиции в създаване, промоция и работа. Разходите могат да бъдат свързани с закупуване на домейн, създаване на ресурс и неговия дизайн, създаване на ефективна използваемост, подготовка на съдържание, пускане на реклами и др. Размерът на необходимата инвестиция зависи от избраната бизнес ниша, конкуренция, цели и други фактори.

  1. Дълъг период на „промоция“

Необходимо е време не само за изобразяване и настройка на сайта. Новият уеб ресурс трябва да бъде популяризиран в резултатите от търсенето, в противен случай целевата аудитория няма да може да види офертата, публикувана в него. Скоростта на SEO оптимизацията зависи от много фактори и ефектът не може да бъде моментален.

  1. Наличие на минимални знания и умения за програмиране и промоция

Собственикът на уеб сайт не е необходимо да разбира от програмиране, но е желателно да има поне основни познания по HTML. Колкото по-дълбоко навлизате в темата, толкова по-добър ще бъде резултатът. В крайна сметка по този начин ще можете да контролирате изпълнителите и да правите важни корекции своевременно. А за оптимални резултати е добре да се доверите и да работите с професионална агенция за дигитален маркетинг и SEO.

Уеб сайт или страница в социалните мрежи: кое е най-доброто за вашия бизнес?

Невъзможно е да се отговори еднозначно на въпросите какво е по-добре да се популяризира – уеб сайт или общност в социалната мрежа и коя опция ще ви позволи да печелите повече пари по-бързо. Всичко зависи от вида на бизнеса и характеристиките на продуктите. Страница или група в социална мрежа е отлично решение за амбициозни частни предприемачи и малки компании, предлагащи евтини продукти от собственото си производство. Тук уверено се чувстват сладкари, фризьори, маникюристи, художници, майстори на дърво, шивачи. За да популяризирате услуги или стоки, особено скъпи, е по-добре да изберете свой собствен уеб сайт. Въпреки че изисква определени инвестиции, това ще ви позволи да спечелите повече доверие на потребителите, да разширите клиентската база и да увеличите географията на компанията. Собствениците на уеб сайтове не трябва да забравят за социалните медии. Ако те не са подходящи като основна платформа за търговия, те могат успешно да се използват като допълнително информационно поле.

Тоест идеалният вариант за дългосрочен бизнес е да се използват и двата инструмента на дигиталния маркетинг за привличане на клиенти: както уеб сайта, така и страницата /групата/ в социалните мрежи.